Nałęczów, 19.09.2021
niedziela
Park Zdrojowy Nałęczów
Park Zdrojowy w Nałęczowie
Wąwozy Nałęczów
Nałęczowskie wąwozy
Malownicza okolica
Malownicza okolica
Sanatorium Uzdrowiskowe
Uzdrowisko
Architerura budynków w Nałęczowie
Nałęczowska architektura
Nawigacja: › StartPrywatne Sanatorium › zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania (jadłowstręt psychiczny - anoreksja, żarłoczność psychiczna - bulimia, a także przewlekłe przejadanie się), występują przede wszystkim u kobiet.

Jadłowstręt psychiczny (anoreksja) najczęściej występuje u dziewcząt w okresie pokwitania i u młodych kobiet. Charakteryzuje się on znacznym spadkiem wagi ciała, prowadzącym do utraty miesiączkowania i szeregu innych objawów somatycznych. Charakterystyczny jest lęk przed otyłością i często pojawiający się zanik poczucia głodu. Aby utrzymać niską wagę ciała osoby z anoreksją poza ograniczeniami dietetycznymi, stosują często różnorodne ćwiczenia fizyczne, środki przeczyszczające itd.

Nieleczona anoreksja o ciężkim przebiegu może prowadzić do licznych groźnych powikłań somatycznych z zagrożeniem życia włącznie.

Bulimia psychiczna charakteryzuje się napadowymi stanami obżarstwa związanego z konsumpcją bardzo dużych ilości pokarmów a następnie podejmowanych różnych form pozbycia się spożytego pokarmu, aby nie dopuścić do zwiększenia ciężaru ciała. Osoby z bulimią najczęściej prowokują wymioty oraz stosują w bardzo dużych dawkach środki przeczyszczające.

Przewlekłe nadmierne objadanie się są to nawracające epizody obżarstwa, podobne do bulimicznych, bądź też jest to stałe spożywanie nadmiernej ilości pokarmów przy braku kontroli ilości jedzenia, jednocześnie z poczuciem dyssatysfakcji, a wielokrotnie także z poczuciem winy z tego powodu.

U osób z przewlekłym nadmiernym objadaniem się występują na ogół różne typy otyłości, które mogą stanowić zagrożenie dla ich ogólnego stanu zdrowia a także ograniczać w różny sposób ich funkcjonowanie psychospołeczne. Niekiedy osoby te podejmują próby leczenia się z powodu otyłości, często jednak rezygnują z tego w związku z przeświadczeniem o niemożności powstrzymania się od nadmiernego jedzenia.

W znacznej części przypadków tendencja do nadmiernego jedzenia jest prowokowana przez stany napięcia i dysforii, a także lęku i depresji. Niekiedy jednak nie można takich czynników jednoznacznie określić.

Skutecznie pomożemy wyleczyć Twoje dolegliwości!
Już teraz sprawdź jak skontaktować się z nami.


Nałęczów. Cisza, spokój oraz uzdrowiskowy klimat Nałęczowa stwarza dogodne warunki do odpoczynku i dobrego samopoczucia.
Już dziś zarezerwuj komfortowe pokoje gościnne z łazienkami w Nałęczowie. Willa Boże Oko.